NACE-BEL 2008 · 016

Ondersteunende activiteiten in verband met de landbouw; activiteiten met betrekking tot gewassen na de oogst

Bekijk bedrijven die in CompanyGids gekoppeld zijn aan code 016 uit de editie 2008. Deze activiteit valt onder Landbouw, bosbouw en visserij.

Zoek een andere code of activiteit

Zoekresultaten

10 bedrijven gevonden

Uitleg van CompanyGids

Over NACEBEL-code 016

Wat betekent NACE-BEL 2008-code 016?

Code 016 gaat over ondersteunende activiteiten in de landbouw en over werkzaamheden die gebeuren nadat een gewas geoogst is. Het is dus geen code voor het eigenlijke telen of houden van dieren, maar voor de praktische hulp daarbij en voor bepaalde nabehandelingen van geoogste producten. De bredere context ligt in de landbouwsector: gewassen telen, dieren houden en diensten die daarbij aansluiten.

Ondersteuning bij het landbouwwerk zelf

Een groot deel van deze code draait om hulpactiviteiten die een landbouwer inschakelt om werk op het erf of op het veld uit te voeren. Denk bijvoorbeeld aan ploegen, zaaien, wieden, oogsten, het verzorgen van weilanden of het tijdelijk ondersteunen van een veehouder bij dagelijkse taken. Ook praktische dienstverlening rond dieren kan hieronder vallen, zoals helpen bij het verplaatsen, scheren of verzorgen van vee. Het gaat dus om meewerken aan landbouwactiviteiten, niet om de landbouwproductie zelf.

De nadruk ligt op ondersteunende dienstverlening. Een bedrijf of zelfstandige die met machines, vakkennis of extra handen landbouwtaken uitvoert voor een andere landbouwer, past inhoudelijk goed bij deze code. Voorbeelden zijn een loonwerker die het land bewerkt, een dienstverlener die helpt bij het binnenhalen van de oogst, of iemand die dieren op een bedrijf mee verzorgt tijdens piekdrukte. Het zijn voorbeelden van hulp aan het landbouwproces, niet van het produceren van gewassen of dieren zelf.

Werk na de oogst

Naast de ondersteuning in de landbouw zelf omvat code 016 ook activiteiten met betrekking tot gewassen na de oogst. Dat zijn werkzaamheden die je doet zodra het gewas van het veld is gehaald, maar nog vóór het product als afgewerkt handels- of verbruiksproduct klaar is. Je kunt denken aan schoonmaken, drogen, sorteren, selecteren of andere behandelingen die de geoogste oogst geschikt maken voor verdere bewaring, verwerking of verkoop. De kern is dat het nog steeds om het gewas draait, maar dan in de fase na het oogsten.

Concrete voorbeelden zijn bijvoorbeeld het drogen van graan na de oogst, het sorteren van aardappelen op kwaliteit, of het reinigen van zaden en peulvruchten zodat ze verder kunnen worden opgeslagen of verwerkt. Zulke handelingen horen bij de nabehandeling van landbouwproducten en niet bij de eigenlijke teelt op het veld.

Zaadbewerking voor vermeerdering

Binnen code 016 valt ook zaadbewerking met het oog op vermeerdering. Dat betekent dat zaden zo worden behandeld dat ze geschikt zijn om opnieuw te worden uitgezaaid. Het gaat dus niet om de gewone verwerking van zaden voor consumptie, maar om voorbereidende bewerkingen die de kwaliteit of bruikbaarheid voor nieuwe teelt ondersteunen. Voorbeelden zijn het schonen, sorteren, behandelen of conditioneren van zaaizaad.

Hier ligt de nadruk op het klaarmaken van zaden voor volgende teeltcycli. Als een partij zaden eerst moet worden gereinigd of geselecteerd voordat die als uitgangsmateriaal voor nieuwe gewassen kan dienen, dan past dat inhoudelijk bij dit deel van de code. Het gaat dus om de vermeerderingsfunctie van het zaad, niet om de teelt van het gewas zelf.

Het onderscheid met de hoofdactiviteiten in de landbouw

Code 016 is een hulp- en nabehandelingscode. Ze staat dichtbij de landbouw, maar beschrijft niet het telen, houden of oogsten als hoofdactiviteit. De code is bedoeld voor activiteiten die het landbouwproces ondersteunen of de geoogste producten verder bewerken. Daardoor gaat het vaak om werk dat tijdelijk, seizoensgebonden of gespecialiseerd is, en dat aansluit op de behoeften van landbouwbedrijven.

Kort gezegd: als de activiteit draait om meehelpen bij teelt of veeteelt, of om gewassen na de oogst verder geschikt te maken, dan sluit code 016 daar logisch op aan. De vier onderverdelingen geven daarbij voorbeelden van de belangrijkste deelactiviteiten: ondersteuning bij teelt van gewassen, ondersteuning bij veeteelt, nabehandeling van geoogste gewassen en zaadbewerking voor vermeerdering.

De gebruikte editie

Deze bedrijfskoppelingen volgen NACE-BEL 2008. De indeling van 2025 is een andere editie en wordt niet automatisch uit deze gegevens afgeleid. Voor uitleg over de classificatie kunt u de NACE-BEL 2008-referentie van Statbel raadplegen.

Verwante codes

Andere codes zoeken of bladeren per categorie, provincie of gemeente.